19 lutego 2021

Kulinarne podróże pełne smaku – indyk w kuchniach świata| przepisy na pyszne dania z indykiem


Na moim Instagramie czy tutaj, na blogu zdarzało mi się już poruszać kwestie dotyczące żywienia. Dzieliłam się z Wami przepisami na różnego rodzaju jedzenie – przepisami na słodycze, śniadania czy obiady. Postanowiłam wrócić do tego tematu w tym wpisie i chcę tym samym przybliżyć Wam kilka pomysłów na pyszne dania, w których rolę główną odgrywa indyk. Zabiorę dziś Was na niezwykłą podróż po świecie, w celu poszukiwania smaków świata.

Zaczniemy od lotu za ocean do Stanów Zjednoczonych, później wpadniemy na hiszpańską fiestę, by znowu przenieść się na drugi kraniec świata i zanurzyć się w smaki Orientu. Naszą przygodę zwieńczy włoska kolacja z widokiem na Koloseum. Jesteście gotowi? Zapraszam!


Ojczyzna marzeń i burgera


Zaczniemy od kuchni amerykańskiej, która niewątpliwie kojarzy się zwykle z popularnymi na całym świecie hamburgerami, hot-dogami czy innymi szybkimi daniami. Jednak nie tylko fast foody charakteryzują tę kuchnię, bowiem występuje w niej też inna żywność. Najlepszym zatem określeniem dla tejże kuchni może być różnorodność, bo w jej skład wchodzą także zarówno posiłki rybne i te w roli głównej z owoców morza (wschodnie wybrzeże), jak i dania z kukurydzy i wołowiny (środkowy zachód). Cały kraj natomiast spaja tradycyjny pieczony indyk serwowany na Święto Dziękczynienia.

Pieczony indyk w stylu Święta Dziękczynienia

Składniki dla 4 osób:

- ok. 5-6 kilogramowy indyk,
- oliwa z oliwek,
- sól, pieprz oraz ulubione zioła do mięsa.

Składniki na nadzienie:

- 2 kwaśne jabłka,
- migdały,
- orzechy włoskie i laskowe,
- suszona żurawina,
- 2 łyżki miodu,
- rodzynki.

Przygotowanie nadzienia:

1. Piekarnik rozgrzewamy do 175 stopni.
2. Migdały zalewamy wrzątkiem i odstawiamy na ok. 15 minut, a następnie
obieramy. Obrane migdały oraz orzechy układamy na blaszce wyłożonej folią aluminiową. Wkładamy do rozgrzanego piekarnika i czekamy, aż się zrumienią, a następnie odstawiamy do ostygnięcia.
3. Jabłka obieramy ze skórki i kroimy w kostkę, wrzucamy do miski wraz ze wszystkimi składnikami nadzienia. Dodajemy miód i wszystko razem mieszamy.

Przygotowanie indyka:

1. Dzień wcześniej zalewamy indyka zimną, osoloną wodą wraz z przyprawami i pozostawiamy na 12 godzin, najlepiej na noc.
2. Następnego dnia zaczynamy od rozgrzania piekarnika do 200 stopni. Później osuszamy mięso, doprawiamy solą, pieprzem i faszerujemy przygotowanym nadzieniem. Na zakończenie zszywamy indyka bawełnianą nitką. Smarujemy go oliwą i wkładamy do polanej oliwą brytfanny.
3. Indyka pieczemy przez 30 minut w temperaturze 200 stopni, a następnie zmniejszamy ją do 170. W ten sposób pozostanie on soczysty w środku. (Czas pieczenia indyka zależy od jego masy – każdy kg to ok. 40 minut pieczenia. Orientacyjny czas dla 5 kilogramowej sztuki to około 3,5 godziny. Warto regularnie polewać mięso sosem własnym lub wodą. )
4. Gotowego indyka odstawiamy na 20 minut do ostygnięcia i dopiero wówczas go kroimy. Do każdego kawałka dodajemy łyżkę farszu.


Śródziemnomorskie specjały i gorący temperament Hiszpanii

Kuchnia hiszpańska jest słoneczna i kolorowa, tak samo jak skąpany w słońcu kraj, z którego się ona wywodzi. Cechuje ją różnorodność. Na północy Hiszpanii królują dary Atlantyku, czyli ryby i owoce morza, a w jadłospisach mieszkańców obecny jest nabiał. Region ten jest bowiem znany z produkcji mleka i serów. Wschodnie wybrzeże kraju zaś to oliwki, ryż, pomarańcze, migdały oraz szafran występujące często w połączeniu z owocami morza i górskimi produktami. Kuchnię katalońską charakteryzują z kolei potrawy słodko-pikantne – duszone ryby, ślimaki i kilka charakterystycznych sosów. Natomiast owoce i warzywa, takie jak papryka nora rosną na przybrzeżnych terenach Walencji i Murcji. Południowa Hiszpania to kuchnia andaluzyjska, np. ryż, cytryny, pomarańcze, oliwki czy winogrona. Podstawą jadłospisu w górskich regionach kraju są gulasze i groch. Kuchnia środkowej Hiszpanii zdominowana jest natomiast przez dania mięsne. To tutaj na talerzach goszczą dziczyzna, bażanty czy kuropatwy. Dominują też jednogarnkowe potrawy z duszonej fasoli lub grochu. Dużą różnorodność widać również w kulinarnych tradycjach hiszpańskich wysp. Podstawą dań są wieprzowina, zupy i potrawy z warzyw, a znana na całym świecie ostra kiełbasa sobrassada pochodzi z Majorki. Jeśli chodzi o indyka, i Hiszpanie mają swoje tradycje kulinarne z nim związane. Gości on na nich stołach m.in. w Wigilię Świąt Bożego Narodzenia (Wigilia w Hiszpanii nie jest postna). Jedną z potraw mięsnych wówczas jest indyk nadziewany truflami.

Duszony indyk w stylu śródziemnomorskim

Składniki dla 2 osób:

- 2 podudzia indycze bez skóry,
- 2 łyżki ziół prowansalskich,
- 1 puszka pomidorów pelatti,
- 1 łyżka kaparów,
- 2 ząbki czosnku,
- 4 szalotki,
- 100 gram zielonych oliwek
- 3 łyżki oliwy z oliwek,
- 1 cukinia,
- 1 czerwona papryka.

Przygotowanie:

1. Mięso z indyka obficie nacieramy ziołami prowansalskimi i odstawiamy na kilka godzin do lodówki.
2. W międzyczasie szykujemy pozostałe składniki. Cukinię kroimy w grubą kostkę, obrane
szalotki kroimy na cztery części, paprykę w grube paski, czosnek w plastry.
3. W garnku z grubym dnem rozgrzewamy oliwę i podsmażamy podudzia z indyka. Przesuwamy podudzia na bok garnka, a następnie dodajemy cebule, cukinię i czosnek. Wszystko razem smażymy przez chwilę, a następnie dodajemy puszkę pomidorów, kapary i oliwki. Na powstałym sosie umieszczamy indyka.
4. Mięso dusimy pod przykryciem około 40 minut, co jakiś czas mieszając.



Zanurzenie w Orient

Smaki Azji inspirują rzesze kulinarnych zapaleńców na całym świecie. Serwowane są w restauracjach, jednak daleko im często do uchwycenia prawdziwej natury orientalnych kuchni. Popularna jest kuchnia tajska, w której to nie brakuje mięsa, szczególnie białego, owoców morza oraz aromatycznych i niekiedy bardzo wyrazistych przypraw, jak m.in. imbir, chilli, trawa cytrynowa czy galangal. Jednym z popularniejszych składników kuchni tajskiej, łagodzącym tamtejsze ostre smaki, jest mleczko kokosowe. W kulinarną tradycję Wietnamu zaś bardzo mocno wpisane są zupy, wśród których króluje słynna zupa pho. Samo “pho” w jej nazwie nawiązuje do pociętego na cienkie wstążki makaronu ryżowego. Zupę podaje się z wołowiną, kaczką albo z kurczakiem, przy czym dodatki nie są gotowane w zupie, a jedynie w niej sparzone. Sztandarowe dania kuchni wietnamskiej to również placki (Banh Nam czy Nem) i naleśniki (Banh Xeo), często stanowiące przekąskę lub będące uzupełnieniem innych popularnych w tym regionie dań. Nasza podróż po Oriencie kończy się na kuchni chińskiej. Charakteryzuje ją bardzo bogata ilość przypraw, tworząca oryginalne i właściwe dla tych obszarów aromaty. Mieszkańcy Państwa Środka chętnie sięgają po imbir, pieprz syczuański, ocet ryżowy, a także sosy – ostrygowy, sojowy czy hoisin. Podstawą kuchni chińskiej są warzywa, które występują m.in. pod postacią nadzienia do pierożków, sajgonek czy jako dodatek do makaronu. Ważne miejsce w tradycji kulinarnej tego regionu zajmują również mięsa, zarówno białe, jak i czerwone, z których powstają m.in kurczak gongbao, kaczka po pekińsku czy pierożki wonton.

Indyk w sosie orientalnym

Składniki dla 2 osób:

- ok. 1 kg mięsa z indyka, np. z udźca,
- 4-5 ząbków czosnku,
- 2 łyżki pasty z ostrej papryki,
- 4 łodygi selera naciowego,
- korzeń imbiru,
- sos sojowy,
- szklanka bulionu warzywnego lub drobiowego,
- łyżeczka curry,
- mleczko kokosowe.

Przygotowanie:

1. Marynata: przez praskę przeciskamy ząbki czosnku, obieramy i ścieramy na drobnej tarce
korzeń imbiru. Całość łączymy z 6 łyżkami sosu sojowego i dokładnie mieszamy.
2. Mięso z indyka kroimy jak na gulasz i polewamy marynatą. Odstawiamy całość na 2-3 godziny do lodówki.
3. Po wskazanym czasie rozgrzewamy patelnię i podsmażamy na niej mięso. Gdy indyk delikatnie się zarumieni, dodajemy posiekany seler naciowy i smażymy całość ok. 20-30 min.
4. Do dwóch łyżek pasty paprykowej dodajemy łyżeczkę curry, całość mieszamy.
Przygotowujemy również szklankę bulionu. Pastę paprykową z curry i bulion dodajemy na patelnię. Całość dusimy do momentu miękkości selera.
5. Na sam koniec dodajemy mleczko kokosowe.
6. Podajemy z ryżem lub makaronem ryżowym.

Kolacja z widokiem na Koloseum

Po dalekiej podróży do egzotycznych krajów warto powrócić ponownie do Europy i zagłębić się w temacie kuchni włoskiej. W kuchni tej bardzo lubiane są przyprawy takie jak bazylia, oregano, kolendra, estragon, rozmaryn czy tymianek. Kulinarna tradycja Włoch kojarzy się głównie z daniami mącznymi – pizza, makarony. Włosi słyną z produkcji wybornej oliwy z oliwek oraz dań z wykorzystaniem owoców morza. Włochy to również ojczyzna słynnych serów (parmezan, mozzarella czy mascarpone), szynki parmeńskiej i wyśmienitych warzyw (pomidory, karczochy, seler naciowy). Ale... czy we Włoszech jada się indyka? Oczywiście, że tak! Mięso z indyka zajmuje ważne miejsce na bożonarodzeniowym stole mieszkańców Półwyspu Apenińskiego. Indyk z pieczonymi ziemniakami i warzywami sprawdza się tu bardzo dobrze.




Pieczone mięso z indyka z pomidorami i ziołami

Składniki dla 2 osób:

- 400g fileta z indyka,
- 4 pomidory,
- 10 ząbków czosnku,
- świeże zioła: liście szałwii, 2 łodyżki estragonu, łyżeczka, oregano, 10 listków bazylii,
- 2 łyżki oliwy,
- krem balsamiczny,
- sól, pieprz,
- łyżka drobno startego parmezanu.

Przygotowanie:

1. Piekarnik nagrzewamy do 180 stopni.
2. Filet z indyka kroimy na plastry, doprawiamy solą i pieprzem. Pomidory kroimy w cząstki.
3. Blachę lub naczynie żaroodporne smarujemy delikatnie oliwą. Następnie dodajemy pomidory, ząbki czosnku (nie muszą być obrane), zioła. Całość skrapiamy delikatnie oliwą, posypujemy pieprzem i pieczemy 20 minut.
4. Przerywamy pieczenie, skrapiamy całość kremem balsamicznym i układamy plastry indyka. Dodajemy oliwę. Całość pieczemy ok. 30 minut do momentu, aż mięso będzie upieczone.
5. Po upieczeniu posypujemy całość świeżą bazylia. Na talerz nakładamy porcję pieczonych pomidorów z ziołami i filetem z indyka, wierzch posypujemy parmezanem.

Czyż to nie brzmi pysznie? ;)


Jak podobała Wam się nasza smakowita podróż?
Jadacie mięso z indyka? :)







 

9 komentarzy:

  1. Uwielbiam indyka! Chętnie skorzystam z Twoich przepisów bo często brak mi pomysłow na obiad :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Super pomysły na obiad i chętnie z nich skorzystam bo czasem już brak pomysłów i na moim talerzu często ładują już te same dania w kółko 🙈

    OdpowiedzUsuń
  3. Indyk jest bardzo zdrowym mięsem, lepszym od kurczaka. Kiedyś, gdy mieszkałam z mamą, często królował na naszym stole.

    OdpowiedzUsuń
  4. Nie jestem wielką miłośniczką indyka, ale powinien zasmakować rodzicom. Pycha.

    OdpowiedzUsuń
  5. Sporo przepisów na smacznego indyka, serdecznie dziękuję za tyle kulinarnych inspiracji.

    OdpowiedzUsuń
  6. Lubię drób,więc chętnie skorzystam z powyższych przepisów. Dziękuję za inspirację :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Podróż mi się podoba i tak apetycznie te przepisy brzmią, że az mi ślinka pociekła. Musze sobie zapisać i skorzystać z Twoich propozycji

    OdpowiedzUsuń
  8. Indyk to nie jest moje ulubione danie ale mimo wszystko poczułąm się bardzo skuszona :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy napisany komentarz, który niezmiernie mnie cieszy. Blog to również nawiązywanie małych konwersacji, dlatego zachęcam do jak najczęstszego komentowania. Staram się zawsze odpowiadać na komentarze i odwiedzać z nich wszystkie blogi, więc nie zapraszaj ani nie wysyłaj linku, bo i tak to usunę. :)

Copyright © 2016 Niebieska Niezapominajka , Blogger